Udruga Divojevići-Zagoričan 1272, osnovana s ciljem očuvanja kulturne baštine i društvenog života u selu, pobrinula se za svaki detalj – od raznovrsnih igara poput vučenja konopa, preskakanja bala sijena i gađanja lukom i strijelom, do besplatnih obroka za sve prisutne. Djeca su dobila ćevape, kolače, sokove, a sudionici su ponili i medalju i diplomu kući kao podsjetnik na ovaj dan. Među djecom su najbrojniji bili učenici osnovne škole profesora Filipa Lukasa iz Kaštel Starog, a prvi put su se pridružili i Mali planinari iz HPD Malačka-Donja Kaštela.
Općina Lećevica je dala podršku manifestaciji, a načelnik Ante Baran je iznimno zadovoljan:
– Danas smo svi sretni, s obzirom na ovoliki broj i ovako dobro organiziranu manifestaciju. Uživaju kako djeca, tako i roditelji i mi koji živimo tu. Napokon, oživjelo je selo. Nažalost, to će završiti večeras, ali pripremamo se već za iduću godinu. Prošle godine smo pomogli, ove godine pomažemo, i u buduće ćemo mi dati sve od sebe da se ta tradicija nastavi. Evo, vidimo domaće životinje, stare sportove koji su već izumrli... Djeca uživaju, a i mi skupa s njima.
Dožupan Stipe Čogelja je također prisustvovao manifestaciji:
– Možemo reći da su Divojevići primjer jednog sela koje se ne da oteti zaboravu. Danas smo svi svjedoci jedne manifestacije koja je privukla veliki broj djece i obitelji. Došao sam, možemo reći, u svoj zavičaj – ja sam porijeklom iz obližnjeg Vinova, istina, to je druga županija i općina Unešić, ali sve je to naša iskonska dalmatinska Zagora. Danas smo ovdje komentirali da kad bismo uzeli svu djecu iz svih sela, trenutno ih ovdje ima više. Nadam se da ćemo kroz infrastrukturne projekte i programe kojima županija i općine rade, polako vraćati djecu i mlade u Zagoru. Zagora je ishodište Hrvata, a nadamo se preokrenuti proces – da se s obale vrate ovamo. Uz tunel, nove ceste, vodu i sve što dolazi, vjerujem da ćemo mladima ponuditi zdraviji, jeftiniji i ljepši život. Pogledajte samo – puno je nasmiješenih lica, puno djece, to stvarno doprinosi boljoj budućnosti naše Zagore i županije. - ispričao je Čogelja.
Ključnu ulogu u oživljavanju sela igra i udruga Divojevići-Zagoričan 1272, na čijem je čelu Petar Bogić.
– Iza svega stoji ekipa koja je uslijed pandemije došla na ideju da osnujemo udrugu. Za vrijeme covida neki mladi ljudi su po prvi put iz Kaštela došli u svoje selo. Prepoznali su taj mir. Stvorila se ekipa, počeli smo s balotama i druženjima, i osnovali neprofitnu udrugu za zaštitu kulturne baštine. Zahvaljujem Općini Lećevica kao i Županiji – bez njihove pomoći ovo ne bismo mogli financirati. Ovi osmijesi i dječja graja su nam vjetar u leđa. Imamo još puno ideja i projekata. Dan žena, Valentinovo i razna druga događanja – sve to organiziramo uz podršku općine. Trenutno brojimo 60-ak članova, i ponosni smo na svaki korak koji vraća život u Divojeviće.
Lokalni vatrogasci djecu su iznenadili vodenim topovima i sirenama, izazvavši oduševljenje i smijeh koji se još dugo orio selom.
Divojevići su ove subote postali više od sela – postali su simbol zajedništva, povratka korijenima i ljepote jednostavnog života. Djeca su otišla kućama s medaljama oko vrata, ali ono što su zaista ponijela sa sobom puno je vrijednije: uspomene na smijeh, prijateljstvo i osjećaj pripadnosti. A upravo je to najveća pobjeda ove seoske olimpijade – što je, barem na jedan dan, podsjetila sve nas koliko su važni ljudi, susreti i ono iskonsko što Zagora nosi u sebi.